Pokud se rozhodnete vysazovat stromy na orné půdě, nejspíš současně provedete i její
zatravnění. Pro zatravnění orné půdy není dopředu třeba žádné povolení nebo ohlášení úřadům. Po zatravnění byste měli ohlásit Katastrálnímu úřadu změnu druhu pozemku z orné půdy na trvalý travní porost. Změna je prováděná bezplatně, je potřeba vyplnit
formulář nebo využít
interaktivní formulář a na konci vygenerovat tiskopis, nechat si na něm úředně ověřit podpisy vlastníka pozemku a doručit katastrálnímu úřadu.
Katastrální vyhláška definuje druh pozemku „trvalý travní porost“ jako pozemek využívaný k pěstování trav nebo jiných bylinných pícnin, na kterém se mohou vyskytovat stromy a keře. Takže pozemek, na kterém vysadíte stromy a keře (pokud to zrovna nebude les), může být v katastru nadále evidován jako trvalý travní porost.
Pokud roste na 1 ha méně než 100 ks stromů, nadále je celá plocha způsobilá pro čerpání zemědělských dotací. Kultura dílu půdního bloku může být v LPIS evidována jako „trvalý travní porost“ nebo „jiná trvalá kultura“, pokud jde o krajinotvorný sad nebo ovocné stromořadí. V případě keřového
remízku, který je součástí pastviny a může být využíván zvířaty k okusu, lze plochu remízku v celé ploše ponechat jako součást dílu půdního bloku a tato plocha je způsobilá pro čerpání zemědělských dotací.
Od roku 2023 bude nový dotační titul Agrolesnictví, který počítá s výsadbou 80-120 lesních i ovocných stromů na pozemcích orné půdy a trvalých travních porostů a celá tato plocha bude způsobilá pro čerpání zemědělských dotací.